حمایت از صنایع تبدیلی حلقه مفقوده توسعه صادرات غیرنفتی

آن چه در کنار فرایند مکانیزاسیون کشاورزی با هدف توسعه و تقویت تولید این محصولات به ویژه در استان هایی نظیر خراسان رضوی که قطب این صنعت در کشور محسوب می شوند مهم و حیاتی به نظرمی رسد، توجه به توسعه و گسترش صنایع تبدیلی است .چرا که توسعه و تقویت صنایع تبدیلی همچنان که به بهره وری بیشتر محصولات کشاورزی منجر می شود کاهش نرخ بیکاری، ایجاد اشتغال صنعتی و توسعه صادرات را در پی دارد .با این همه توسعه صنایع تبدیلی در کنار مناطق مستعد کشاورزی همچنان حلقه مفقوده توسعه کشاورزی و صادرات محصولات فراوری شده به حساب می آید.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک و به نقل از خراسان رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع تبدیلی کشاورزی استان از آن به عنوان بی مهری مسئولان به صنایع تبدیلی یاد کرد و گفت: چنان چه به طور جدی در توسعه صنایع تبدیلی تلاش نشود میزان ضایعات محصولات کشاورزی کاهش نخواهد یافت در حالی که بر کسی پوشیده نیست  ایجاد هر واحد از صنایع تبدیلی در بخش های گوناگون ضمن ایجاد اشتغال به کاهش ضایعات و بهره وری بیشتر کشاورزی منجر می شود.
بوستانی افزود: یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت بی رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی، اجتماعی مناطق روستایی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است چنان که همین مسئله عاملی برای کاهش آسیب پذیری محصولات کشاورزی و افزایش ارزش افزوده آن ها خواهد بود.
وی در خصوص مشکلات صنایع تبدیلی نیز گفت: متاسفانه برخی از مشکلاتی که صنایع تبدیلی با آن رو به روست و باعث عملکرد نامناسب این بخش شده است برخوردار نبودن صنایع تبدیلی و تکمیلی از معافیت های مالیاتی و تسهیلات ویژه بانکی همانند بخش کشاورزی، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی، ثابت بودن نرخ ارز و پیچیدگی نظام بانکی برای اعطای تسهیلات اعتباری مورد نیاز به منظور سرمایه گذاری در اجرای طرح های فنی و تولیدی است.
رئیس اتحادیه کمپوت و کنسرو خراسان رضوی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش روز افزون قیمت تمام شده محصولات کشاورزی، کمبود شدید نقدینگی در واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی، کاهش روز افزون قیمت محصولات فراوری شده کشاورزی در بازارهای جهانی، بالا بودن ضایعات به ویژه در مراحل پس از برداشت (POST HARVESTING)، نبود جایگاه مناسب صنایع تبدیلی و تکمیلی در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های بخش صنعت کشور، ناکافی بودن قوانین و مقررات حمایتی در زمینه توسعه و حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی، کمبود منابع اعتباری برای سرمایه در گردش به منظور بهره برداری بهینه از امکانات موجود برای افزایش بهره وری کاری واحدهای تولیدی، ناکافی بودن زیر ساخت های لازم شامل حمل و نقل، ارتباطات، انرژی و ... از دیگر مشکلات صنایع تبدیلی به حساب می آید.
وی اظهار کرد: متاسفانه متولی مشخصی برای صنایع تبدیلی کشاورزی در کشور وجود ندارد که باید به این مسئله توجه شود.
بوستانی با اشاره به برنامه های انجمن در آینده تشریح کرد: منتفی کردن عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، پیگیری معافیت واحدهای صنایع تبدیلی و نیز استفاده از انرژی با نرخ مخفف همانند واحدهای کشاورزی از برنامه های انجمن صنایع تبدیلی خراسان رضوی است.
در همین باره مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در گفت و گو با خراسان رضوی از توسعه و تقویت صنایع تبدیلی ،بسته بندی و تکمیلی به عنوان ضروری ترین بحث در توسعه کشاورزی با نگاه صادرات محور نام برد و گفت :یکی از مشکلات بخش کشاورزی و دام پروری در کشور بی توجهی به صنایع تبدیلی است. آن چنان که در نبود این صنایع امروز محصول تولیدی ما چه در بخش کشاورزی یا محصولات لبنی و .. مطابق با ذائقه مخاطب تولید نمی شود .این درحالی است که امروزه دردنیا مصرف کننده و ذائقه او به عنوان مبنای تولید و فراوری محصولات شناخته می شود و رقابت واقعی بین صنایع تبدیلی بر سر نزدیک کردن تولیدات خود با خواست و نیاز مصرف کننده است .

وی همچنین  با انتقاد از نامناسب بودن تسهیلات بانکی دراین بخش تصریح کرد :توسعه این صنعت ارتباط تنگاتنگی با فراهم بودن تسهیلات بانکی دارد و این درحالی است که با تسهیلات بانکی موجود که نرخ سود بالا و مدت زمان بازپرداخت اندکی دارند نمی توان به تقویت این بخش امیدوار بود .
مزروعی گفت: به عنوان مثال در زمینه بسته بندی وفراوری کشمش ، پایانه موردنیازسه ماه درسال کارمی کند حال چگونه می توان باتسهیلات 21 درصد وسررسید سالانه یادوساله این پایانه را اداره کرد. صنایع تبدیلی کشاورزی احتیاج به تسهیلات ارزان قیمت وطولانی مدت دارد .
وی با تاکید بر این که به طور قطع حمایت بانکی از ایجاد صنایع تبدیلی می تواند در توسعه بخش کشاورزی ،کاهش ضایعات و خسارت محصولات ،کارآفرینی وتوسعه صادرات موثر باشد، یاد آور شد :امروز چه دربازارداخلی و چه در بازارهای جهانی مشتریان ویژه ای برای محصولات تولیدی صنایع تبدیلی وجود دارد اما بی توجهی ما به این بخش باعث می شود همچنان دسترنج کشاورز یا دامدار ما به صورت خام صادر شود و در کارخانه های دیگر کشورها به محصولات فراوری شده تبدیل شود و مجدد وارد بازار داخلی ما شود .

وی افزود: البته دربرنامه ششم توسعه کشور تمهیدات خوبی به این منظور اندیشیده شده است که جای امیدواری دارد تا صنایع تبدیلی کشور در سال های آینده وضعیت بهتری پیدا کند.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)