سیل واردات آبمیوه‌های عربی به بازار ایران/ تولید 399 تن آبمیوه تبرک در سال گذشته

در حالی که یک شرکت عربی برای تولید آبمیوه در ایران مجوز قانونی فعالیت دارد، اما نباید ارائه مجوز به یک شرکت باعث سیل ورود آبمیوه‌های عربی بی‌کیفیت به بازارهای داخلی ایران شود.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک، دبیر انجمن صنفی تولید آبمیوه و کنسانتره با اعلام این خبر گفت: با وجود گرم شدن هوا به‌علت مشکلات اقتصادی حجم مصرف آبمیوه طی سال‌های اخیر در روند نزولی قرار گرفته است.
ولی‌الله داوودآبادی افزود: حجم سرانه مصرف آبمیوه و کنسانتره از ۱۱,۵ لیتر به ۱۰ لیتر کاهش پیدا کرده که نشان‌دهنده کاهش اقبال مصرف ایرانیان از آبمیوه و کنسانتره است.
وی خاطرنشان کرد: طی هفت تا هشت سال گذشته روند مصرف آبمیوه سیل صعودی داشت که به‌نظر می‌رسد رکود اقتصادی حاکم بر بازار باعث کاهش روند مصرف شده است.
داوودآبادی ادامه داد: واردات آبمیوه‌های خارجی در داخل بازارهای کشور باعث اشباع بازار داخلی شده است، در حالی که بخشی از آبمیوه‌های وارداتی اصلا از کیفیت بالاتری برخوردار نیستند.
وی تصریح کرد: نتایج آنالیز آزمایشگاهی نشان می‌دهد داخل برخی از آبمیوه‌های واردایت سرب و سدیم وجود دارد که نه‌تنها منجر به سلامت جامعه نخواهد شد، بلکه امنیت غذایی کشور را نیز تهدید می‌کند.
داوودآبادی در پایان گفت: با وجود فعالیت شرکت‌های بزرگ آبمیوه و کنسانتره، سهم صادرات آبمیوه از سبد صادرات غیرنفتی چندان پررنگ نیست و حجم محدودی از آبمیوه‌های تولیدی به عراق، افغانستان و آسیای میانه صادر می‌شود.
شایان ذکر است واردات آبمیوه در حالی اتفاق می افتد که شرکت تبرک از بزرگترین تولید کنندگان این محصول، طی سال گذشته و حتی در حالی که وضعیت کشاورزی و تولید مرکبات کاهش پیدا کرده بود توانست با تولید 399 تن آبمیوه تاثیر بسزایی در این صنعت بگذارید.
این امر قطعا با حمایت مسوولان از کشاورزان می تواند وضعیت کنونی را بهبود ببخشد و بازار ایران را از محصولات بی کیفیت کشورهای حاشیه خلیج فارس بی نیاز سازد.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)