کارخانه قند ورامین تعطیل شد

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان ورامین نبود مواد اولیه شکرخام را عامل تعطیلی کارخانه قند ورامین دانست و گفت: متاسفانه با اینکه بارها کارشناسان و مسئولان به مدیران این واحد تولیدی تذکر داده اند اما کاری صورت نگرفت و این کارخانه تعطیل شد.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک (سهامی عام)، فرامرز تاجیک ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: در صورت حل نگرانی های کارشناسان، امکان رایزنی برای تامین مواد اولیه کارخانه وجود داشت و اگر مالکان کارخانه این نگرانی ها را برطرف می کردند مواد اولیه نیز تامین و از تعطیلی آن جلوگیری می شد.
وی درباره پرداخت حق و حقوق کارگران کارخانه افزود: تا فروردین 95 حقوق آنان پرداخت شده است اما بابت سه ماه گذشته پولی به کارگران نداده اند که طبق روال قانونی پیگیر حق کارگران رسمی و قراردادی هستیم.کارخانه قند ورامین با 400 کارگر رسمی و قراردادی از 17 اسفند 94 تعطیل شده است.مشکلات این کارخانه نخستین بار در آذر 93 به علت نبود مواد اولیه (شکرخام) روی داد.در آن زمان دولت یازدهم واردات شکر خام را بسیار محدود کرد و عملا این کارخانه نخستین بار تعطیل شد.
پس از پیگیری های لازم و وارد کردن 25 هزار تن شکر ، کارخانه قند ورامین از 23 آبان 94 پس از یکسال تعطیلی و خانه نشینی کارگرانش دوباره جان گرفت. اما این فعالیت به عید 95 نرسیده از جنب و جوش افتاد.مدیر داخلی کارخانه قند ورامین در 17 اسفند 94 در گفتگوی تلفنی، علت تعطیلی این کارخانه را ناتوانی در تامین انبار مورد نیاز برای ذخیره کردن محصولات اعلام کرد و گفت: دولت ، صاحبان کارخانه را مکلف کرده است 25 هزار تن از تولیدات مان را تا یکسال در انبار نگهداری کنیم.
شایان ذکر است، چندی پیش علیرضا بوستانی، رییس هیات مدیره انجمن صنایع تبدیلی استان خراسان رضوی و مدیرعامل شرکت تبرک طی یادداشتی که در 17 خرداد ماه سال جاری در روزنامه خراسان به چاپ رسید از وضعیت دلالی شکر و ایجاد بحران در صنایع تبدیلی استان سخن گفت. در این متن بوستانی به مشکلات عمده صنایع تبدیلی در سال‌های اخیر، مسئله‌ تامین شکر به عنوان ماده اصلی مورد استفاده این کارخانه ها و اهمیت صنایع تبدیلی اشاره کرده بود.
وی در این یادداشت گفته بود: کارخانجات صنایع تبدیلی به دلیل مشکل در تامین مواد اولیه همچون شکر، با چالشی جدی دست به گریبان هستند.اما این مشکل در خطه خراسان رضوی به دلیل استقرار 67 درصد از صنایع تبدیلی کشور در آن، حادتر است.
رییس هیات مدیره انجمن صنایع تبدیلی استان خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به میزان بالای تولید شکر طی سال‌های اخیر، به نظر نمی‌رسد که  با مسئله کمبود آن در کشور روبه‌رو باشیم؛ بلکه تنها وجود واسطه‌های فراوان فعال در این بازار و ایجاد اشکال در روند توزیع شکر، این مشکلات را ایجاد کرده است.اما علاوه بر دلالان،کارخانه های تولید شکر نیز در این بین به دلیل عرضه‌ محصولات خود به واسطه‌های بازار شکر و نفروختن آن به صنایع تولیدی در بروز این مشکلات بی‌تقصیر نبوده‌اند.
بوستانی با اشاره به وضعیت نابسامان توزیع شکر با نرخ مصوب دولتی افزود: در حالی که کارخانه های تبدیلی نمی‌توانند حتی یک کیلوگرم شکر با نرخ مصوب دولتی تهیه کنند، به راحتی می توان هزار تن شکر را تنها در ظرف یک ساعت از بازار آزاد خریداری کرد.معمولا واسطه‌ها اقدام به احتکار شکر در زمان‌هایی  می کنند که نیاز زیادی به این محصول وجود دارد مانند ماه‌های منتهی به ماه مبارک رمضان یا فصل تابستان؛ سپس آن را در ماه‌های آتی با قیمتی بالاتر عرضه می‌کنند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر شکری که صنایع تبدیلی باید با قیمت 2هزار و 190 تومان در هر کیلوگرم (نرخ مصوب دولتی) تهیه کنند، در بازار آزاد با نرخ 2هزار و 550 تومان فروخته می‌شود.اما باید به این نکته توجه کرد که در صورت مراجعه‌ کارخانه های صنایع تبدیلی به بازار آزاد علاوه بر هزینه بالایی که تهیه شکر برای این صنایع خواهد داشت، این امر به افزایش تقاضا در بازار و افزایش شدید قیمت شکر برای مصرف کنندگان نیز منجر می‌شود.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)