ارزآوری 180 دلاری صادرات رب گوجه فرنگی

مدیرعامل گروه کارخانجات صنعتی تبرک از ارزآوری 180 دلاری هر بشکه صادراتی رب گوجه فرنگی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک(سهامی عام)، مهندس علیرضا بوستانی دیروز در نشست خبری انجمن صنایع تبدیلی خراسان رضوی گفت: قیمت جهانی رب گوجه فرنگی هر تن برابر با 900 دلار است و هر بشکه رب گوجه فرنگی دارای 200 کیلوگرم رب است که در یک مقایسه می توان فهمید که صادرات هر بشکه رب گوجه فرنگی 180 دلار ارزآوری دارد؛ در حالی که هر بشکه نفت 50 دلار ارزش دارد.
وی افزود: سالیانه 180 هزار هکتار از زمین های کشاورزی زیر کشت گوجه فرنگی است. در سال 2015 ایران شش میلیون و 800 هزار تن کشت گوجه فرنگی داشت که از این میزان چهار میلیون و 500 هزار تن تازه خوری شد.
بوستانی تصریح کرد: از دو و میلیون و 300 هزار تن باقی مانده حدود 370 هزار تن در کارخانجات فرآوری و به تولید رب گوجه فرنگی اختصاص یافت که از این مقدار حدود 260 هزار تن در کشور مصرف شد و حدود 120 هزار تن آن صادر شد. درصورتی که در همان سال 160 هزار تن واردات گوجه فرنگی از روسیه انجام شده است.
رییس هیات مدیره انجمن صنایع تبدیلی خراسان رضوی اعلام کرد: در حال حاضر از ایران به روسیه و سراسر دنیا کمپوت گیلاس صادر می شود که یکی از کارخانه های این صادرات، کارخانه تبرک است.
بوستانی گفت: با وجود صادرات هایی که در حال حاضر به روسیه انجام می شود اما مورد دلخواه و شایسته نیست و علت آن نیز نبود برنامه کشت منظم و مدون، نبود آمار از سازمان جهاد کشاورزی و موازی کاری ادارات می باشد.
وی اظهار کرد: همچنین ایران سالیانه 100 هزار تن گوجه فرنگی به چین صادر می کند؛ چین آن ها را انبار کرده و پس از تولید رب به ایران صادر و با قیمتی پایین تر از رب های داخلی به بازار عرضه می کند.
مهندس بوستانی افزود: متاسفانه در ایران هنوز فرهنگ سازی نشده است که کالای داخلی با کیفیت را فدای کالای خارجی ارزان نکنند. به طوری که با وجود کیفیت بهتر رب در ایران مردم باز هم رب وارداتی و یا چینی را به دلیل قیمت ارزان تر خرید می کنند.
مدیرعامل گروه کارخانجات صنعتی تبرک تصریح کرد: علت بالا بودن قیمت تمام شده رب گرجه فرنگی و محصولات بالا بودن نرخ سود تسهیلات، ماشین آلات فرسوده، انرژی تولید بالا و متغیر بودن تعرفه ها است.
وی در ادامه گفت: علت این مشکل عدم وجود مشوق صادراتی و نبود معافیت از ارزش افزوده با وجود اشتغال زا بودن تولید رب گوجه فرنگی است؛ برای حل این مشکل باید ماشین آلات نوسازی و حمل و نقل بهبود یابد.
بوستانی اعلام کرد: ما از دولت تقاضا داریم با توجه به این که ایران به موجب اقلیم مناسب برای تولید بالای رب گوجه فرنگی این پتانسیل را داراست که محصولاتش را به نوعی جهان شمول و به سراسر دنیا صادر نماید؛ رب گوجه فرنگی را معاف از مالیات بر ارزش افزوده کند.
وی تاکید کرد: این عمل سبب می شود که در صادرات این محصول موفق تر باشد و در نتیجه بتواند سبب رونق کشاورزی، ایجاد اشتغال، کمک به اقتصاد کشور، جلوگیری از مهاجرات روستاییان و کاهش ضایعات کشاورزی شود.
رییس هیات مدیره انجمن صنایع تبدیلی خراسان رضوی عنوان کرد: تولید رب و کمپوت چون به صورت فصلی و فقط در 3 ماه انجام و به مدت یک سال عرضه می شود نیاز به سرمایه گذاری سنگین دارد که نیاز است بانک ها تسهیلات ویژه ای برای تولید و تحویل گوجه فرنگی و مواد اولیه آن به این کارخنجات در نظر بگیرد و ارائه کند.
بوستانی در پایان تاکید کرد و گفت: مردم باید حامی کالاهای داخلی و واقع پذیر باشند. به طور مثال چند وقت گذشته عکس هایی از بشکه های رب که در خیابان واژگون شده بود؛ منتشر شد و شایعاتی مبنی بر این که ماده سفید رنگ بر روی رب ها کپک بوده در صورتی که آن ها نمک بوده است.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)