تولید و میانگین مصرف؛ شکر را مستقل کرد

طی حکمی از طرف وزیر جهاد کشاورزی شکر صاحب مجری مستقل شد.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک (سهامی عام)، خودکفایی در محصولات اساسی در دستور کار معاونت‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی ازجمله زراعت قرار گرفت و پس از انتصاب مجریان طرح گندم، دانه‌های روغنی و الگوی کشت، این‌بار علیرضا یزدانی، مجری برنامه چغندرقند و نیشکر شد.
با حکم وزیر جهاد کشاورزی، شکر نیز که از محصولاتی چون چغندرقند و نیشکر استحصال می‌شود بنا به ضرورت، صاحب مجری مستقل شد.
گفتنی است که پنبه، دانه‌های روغنی و گیاهان صنعتی پیش از این دارای دفتر مستقل بود که از این پس صاحب مجری مستقل است.
وزارت جهاد کشاورزی خوداتکایی محصولات کشاورزی همچون شکر، گندم، برنج، روغن و چند محصول اساسی دیگر را با اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی مد نظر دارد.
شایان ذکر است، به گفته دبیر انجمن کارفرمایی تصفیه‌کنندگان شکرخام، میانگین مصرف این محصول طی ۱۰ سال اخیر، سالانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد شده است و با توجه به تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی این محصول در سال گذشته، مصرف داخلی بر اساس آمار صنفی قند و شکر ایران حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سال برآورد شده است؛ بنابراین کسری تولید شکر در داخل به اعتقاد بخش خصوصی یک میلیون تن، اما به گفته وزارت جهاد کشاورزی ۵۰۰ هزار تن است.
پیشتر مدیرعامل گروه کارخانجات تبرک با انتشار پیامی در روزنامه خراسان به اهمیت کنترل تولید و قیمت شکر اشاره کرده بود و دلالی بعضی از سودجویان در این حوزه را آفت و دلیل تعطیلی کارخانجات قندی دانسته بود.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)