چرایی حرکت غشهداب بر مدار صعود

هنوز چند ماهی از مجوز ورود غشهداب به بازار فرابورس به خاطر داشتن شفافیت های مالی نگذشته که چند روز پیش خبر طرح پذیرش این شرکت بزرگ غذایی به بازار اول فرابورس منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک (سهامی عام)، سال گذشته برخی از ابهامات قانونی مشکلاتی را برای شرکت تبرک و چند شرکت دیگر ایجاد کرده بود که این مساله باعث ایجاد مشکلاتی در وضعیت فروش سهام و تولید شد اما به دلیل قانونمند بودن این شرکت و شفافیت های مالی، علی رغم فشار سنگین رسانه ای و کاری، که بر مسوولان و کارمندان این شرکت وارد شد، حتی یک تعدیل نیرو صورت نگرفت و تنها پس از چند ماه مجوز ورود به فرابورس آن صادر گشت.
اما با خروج از مشکلات روند رو به رشد این شرکت خیلی سریع در حال وقوع است. پس از ورود به فرابورس، برای اولین بار صادرات به روسیه و مذاکره با تجار این کشور بود که نام غشهداب را بر سر زبان ها انداخت. سپس قرار گرفتن در بین 100 شرکت برتر ایران و درخشش نام آن در بین چند شرکت برتر مواد غذایی میزان معاملات آن را در رتبه های بالای شرکت های صنایع غذایی قرار داد تا توجه اکثر معامله گران تالار حافظ را به خود جلب نماید.
از سویی دیگر ورود سهامداران حقوقی به این سهم در کنار دیگر توانایی ها باعث شد تا با درخواست پذیرش به بازار اول فرابورس موافقت گردد تا حتی انتشار این خبر بتواند جهش 5 درصدی را برای غشهداب به همراه داشته باشد.
اما مزایای ورود به بازار اول فرابورس چیست و چرا این امر می تواند باعث ارتقای زیاد غشهداب گردد؟
در وهله اول در این بازار دیگر نیازی به ارسال پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار وجود ندارد و پیشنهاد دهنده می تواند شخصا از طریق سامانه معاملات اقدام نماید. دومین عامل نیز مربوط به سرعت انجام معاملات است. در صورتی که پیشنهاد ثبت شده دارای قیمت معین باشد سامانه معاملات بدون نیاز به تایید ناظر بازار فرابورس معاملات را انجام می دهد و این امر باعث بالا رفتن سرعت معاملات می شود. مورد مهم دیگر امکان خرید سهم توسط صندوقهای سرمایه گذاری است که می تواند در سرعت بخشیدن به پیشرفت این سهم کمک شایانی داشته باشد. اما آخرین و مهمترین نکته نیز به قرار گرفتن نام نماد در جایگاه درست صنایع غذایی است. با توجه به قرار داشتن غشهداب در بازار توافقی، نامش در حد لیاقتش دیده نمی شد اما با توجه به معاملات بسیار زیاد آن و حجم معاملاتی بالا، می توان انتظار دیدن هر روزه نام وی، در صفحه اول وب سایت بورس اوراق بهادار تهران را داشت. امری که به دلایل ذکر شده دور از انتظار نیست و در کنار آن می تواند باعث تبلیغ چند باره و نام آشنا شدن هر چه بیشتر این شرکت باشد.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)