تبرک حامی صرفه جویی و محیط زیست

اصولا در کارخانه ها از مصارفی همچون شستشوی مواد اولیه گرفته تا خنک سازی دستگاه ها، همه و همه نیازمند مصرف زیاد آب و به تبع آن خروج آب های زاید از چرخه و دفن آن در طبیعت است که این مساله می تواند ضمن مصرف بی رویه آب، به محیط زیست نیز آسیب برساند.
به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات صنعتی تبرک (سهامی عام) اما این مساله در تبرک به نحو مطلوبی کنترل شده است به طوری که آب مصرفی با تصفیه در تصفیه خانه ای مجهز، دوباره به چرخه مصرف باز می گردد.
در همین رابطه مهندس علیرضا فرخانی، مدیر مسوول تصفیه خانه آب گروه کارخانجات تبرک در تشریح وضعیت آن به خبرنگار ما گفت: در مرحله اول  PHآبی که از کارخانه برمی گردد بررسی می گردد تا کمیت لگاریتمی و میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص و ارزیابی شود پس از بررسی و اعلام نتایج سعی می کنیم تا توازن آن را برقرار نماییم یعنیPH آن را کنترل و به حد متعادل می رسانیم.
وی ادامه داد: سپس آب از طریق پمپ با عبور از صافی وارد قسمت دوم می شود تا از طریق لجن، آهک و سولفات ارنیوم، PH آن تنظیم شود. مرحله بعدی لجن روبی و یا ته نشینی است که نتیجه آن به وجود آمدن آب زلال است.
مدیر مسوول تصفیه خانه آب گروه کارخانجات تبرک اظهار کرد: آب زلال در مرحله بعدی به هوادهی نیاز دارد به همین دلیل با استفاده از کود سره و ریشه که به آن کود سیاه و سفید نیز می گویند به همراه فشار آب، عمل هوادهی انجام می گردد. این را نیز مد نظر داشته باشید که این عمل دقیقا حکم غذا برای مولکول ها را دارد.
فرخانی با اشاره به مرحله آخر نیز گفت: در مرحله آخر آب تصفیه شده، زلال و تمیز را وارد استخر می کنیم تا هوادهی شود. این آب پس از چند ساعت آماده بازگشت به چرخه کارخانه خواهد بود.
وی در پایان گفت: در نبود این تصفیه خانه می بایست چاهی عمیق حفر و یا خریداری می شد که این امر علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد برای کارخانه، باعث صدمه دیدن محیط زیست نیز می گردید.

نظرات (0)

(برای مشاهده وثبت نظر کلیک کنید)