مشهد، بلوار سجاد، بهارستان 2، ساختمان بارثاوا، تبرک info@tabarok.ir

آدرس دفتر مرکزی

مشهد ٬ بلوار سجاد ٬ بهارستان ۲ ٬ ساختمان بارثاوا ٬ تبرک

تلفن تماس

۰۵۱۳۷۵۰۱

پست الکترونیک

info@tabarok.ir

جستجو در بلاگ

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی

طرز تهیه آش یخ

طرز تهیه آش یخ

آیا تابه‌حال آش یخ را امتحان کرده‌اید؟ آیا می‌دانید این غذای خوشمزه مربوط به چه منطقه‌ای است؟ آش یخ یکی از غذاهای محلی و محبوب استان آذربایجان شرقی است که بیشتر در ماه مبارک رمضان طرفدار دارد. فکرش را بکنید؛ زمانی که عطش دارید و گرمتان است، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما قطعاً آش یخ است. آشی که در میان مردم تبریز هوادار زیادی دارد با سایر آش‌ها کاملاً متفاوت است چرا که اصلی‌ترین فاکتوری که سایر آش‌ها دارند، در مورد این آش رعایت نمی‌شود و آن هم از نام آن پیداست، یخ بودن آن و عدم قرارگرفتن بر روی حرارت!

یکی از بهترین غذاهایی که می‌تواند شما را از عطش و گرمای تابستان دور کند و با خوردنش حس خوبی را به شما هدیه دهد، قطعاً آش یخ است. انرژی کل این آش ۷۵۰ کیلوکالری است.

از جمله مواد لازم این آش که در ادامه توضیح می‌دهیم، یخ است. آیا می‌دانید خوردن یخ چه فوایدی دارد؟ نکته قابل‌توجه این است که یخ باعث تسکین درد، شادابی پوست و پایین آوردن تب می‌شود.

مواد زیر برای تهیه آش یخ لازم است:

مواد زیر برای تهیه آش یخ لازم است:

  • یخ: به میزان لازم
  • برنج: ۱۰۰ گرم
  • ماست ترش: ۵۰۰ گرم
  • سبزی (جعفری، تره، ترخون، گشنیز): به‌میزان لازم
  • ادویه نمک و فلفل: به میزان لازم

مراحل تهیه آش یخ

سبزی‌ها را کاملاً شسته و خورد کنید. از قبل برنج را به مدت تقریباً ۴ ساعت خیس کرده و پس از گذشت ۴ ساعت همراه با سبزی‌ها و ادویه نمک و فلفل روی حرارت قرار داده و مخلوط کنید.

یک لیتر آب را در قابلمه بریزید و صبر کنید تا کاملاً بجوشد. صبر کنید تا آب آش تمام شود و به حالت قبل از دمی درآید. در این مرحله سیر را رنده کرده و کاملاً له کنید؛ آن را در آش ریخته و از روی حرارت بردارید در ادامه هم بزنید تا سرد شود. آش آماده است اما بعد از کامل سردشدن آن در یخچال!

هر موقع که میل داشتید دو ملاقه از ماست ترش محلی را با یک ملاقه از آش ترکیب کنید و پس از ریختن یخ در آن، میل کنید. زمان آماده‌سازی و پخت آن ۲ ساعت و زمان تکمیل پخت و انتظار برای آن هم، یک ساعت که روی‌هم‌رفته ۳ ساعت است.

اگر غذاهایی را دوست دارید که در آن از ماست استفاده می‌شود، طرز تهیه آش ماست را هم مطالعه کنید.

کلام آخر

برخلاف تصور همگان، همیشه این‌طور نیست که آش در فصول سرد سال میل شود. درست است که آش داغ در هوای سرد دیوانه‌کننده است و تمام بدن را تحت‌تأثیر خود قرار داده و بدن را گرم می‌کند، اما تصور کنید ظهر یک روز تابستانی، پس از کارهای روزانه، همراه با عطش، این آش خوشمزه را میل می‌کنید! تمام بدنتان را تحت‌تأثیر خود خنک می‌کند، از ته‌ دل آخیشی می‌گویید و به خوردن ادامه می‌دهید. قطعاً این غذا در تابستان خستگی را از تن بیرون می‌کند.

سؤالات متداول

آش یخ چند کیلوکالری انرژی دارد؟

انرژی کل این آش ۷۵۰ کیلوکالری است.

زمان پخت آش یخ چقدر است؟

زمان آماده‌سازی و پخت آن ۲ ساعت و زمان تکمیل پخت و انتظار برای آن هم یک ساعت که روی‌هم‌رفته ۳ ساعت است.

انتشار دهید:

یک نظر بنویسید